وسیله سلامت اضطراب اضطراب سلامتی افسردگی

وسیله: سلامت اضطراب اضطراب سلامتی افسردگی افسردگی مبتلا شدن عملکرد مغز

عمق نوسان در ۲ بازار مسکن و سکه زیاد کردن پیدا کرده هست. تلاطم بهای سکه و مسکن، بحث در مورد سهم متغیرهای اقتصادی و انتظارات در این نوسانات را اوج برده هست. برر

سنجش حباب دردو بازار

سنجش حباب دردو بازار

عبارات مهم : بازار

عمق نوسان در ۲ بازار مسکن و سکه زیاد کردن پیدا کرده هست. تلاطم بهای سکه و مسکن، بحث در مورد سهم متغیرهای اقتصادی و انتظارات در این نوسانات را اوج برده هست. بررسی ها نشان می دهد در بازار سکه، واکنش‌ها هیجانی معامله گران، حباب آن را با محاسبه ارزش افزوده به بالای ۲۰۰ هزار تومان رسانده هست؛ در واقع ۲۰ درصد از قیمت بازاری سکه حباب دارد. با نادیده گرفتن متغیر ارزش افزوده حباب سکه به حدود ۴۰۰ هزار تومان می رسد.

سنجش حباب دردو بازار

در بازار مسکن نیز مقایسه سطح فعلی نسبت قیمت به اجاره (P به R) گواهی به وجود حباب می دهد. شاخص نسبت قیمت به اجاره بها در یک روند بلندمدت در بازه مشخصی قرار داشت؛ ولی اکنون حاصل این نسبت با خروج از آن بازه در مسیر افزایشی، به ۲/ ۱۵ رسیده هست. در بازار سکه به نظر می رسد سهم انتظارات در اوج رفتن حباب زیاد بوده هست. رشد بی سابقه فلز گرانبهای داخلی در شرایطی رقم خورد که اونس به علت تعطیلی بازارهای جهانی تغییری نداشت؛ تنها محرک بنیادی سکه، رشد حدودا ۳/ ۲ درصدی دلار در بازار غیررسمی بود. با این حال، سکه در تصویر العمل به زیاد کردن دلار، نزدیک به ۷ درصد رشد کرد تا بتوان گفت بخش زیادی از زیاد کردن این فلز گرانبها به متغیرهای غیربنیادی مربوط بوده است.

سنجش حباب در دو بازار

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی به سوی مرز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حرکت کرد و سقف جدیدی را به ثبت رساند. روز یکشنبه، سکه تا ساعت ۴ بعدازظهر ۱۵۵ هزار تومان زیاد کردن را به ثبت رساند و به قیمت ۲ میلیون و ۴۶۵ هزار تومان رسید. این میزان رشد روزانه از ابتدای سال ۹۲ بی سابقه بود و موجب شد که سقف تاریخی جدیدی در بازار به ثبت برسد. سکه از شنبه هفته گذشته روز به روز سقف های جدیدی را تجربه کرده هست. به گفته فعالان، نزدیک شدن به عید سعید فطر یکی از متغیرهایی است که خرید فیزیکی را در بازار سکه اوج برده هست. با این حال، به نظر می رسد در کنار این متغیر، عوامل مهم تری در رشد کم سابقه سکه اثرگذار بوده اند. بااهمیت ترین عنوان از نظر فعالان به عوض کردن انتظارات معامله گران و به تبع آن عوض کردن موقعیت آنها مربوط بوده هست. به گفته بعضی بازیگران بازار، مسکوت ماندن دو ماهه بررسی FATF در مجلس شورای اسلامی یکی از عواملی بود که شیب زیاد کردن قیمت سکه را بالاتر برد. از نظر بعضی فعالان، معامله گران در واقع زیاد تصویر بدبینانه ای از تصمیم مجلس برداشت کرده اند و با جوسازی اطراف آن قیمت ها را صعودی کرده اند. البته عده دیگری باور داشتند، این عنوان در رشد قیمت اثر چندانی نداشت و متغیرهای دیگری درافزایش قیمت اثر داشتند.

عمق نوسان در ۲ بازار مسکن و سکه زیاد کردن پیدا کرده هست. تلاطم بهای سکه و مسکن، بحث در مورد سهم متغیرهای اقتصادی و انتظارات در این نوسانات را اوج برده هست. برر

رشد قیمت دلار عاملی بود که از نظر بخش دیگری از فعالان بازار، در روز دوم هفته به کمک افزایشی های بازار سکه آمد. روز گذشته، دلار در بازار غیررسمی با عبور از سطوح مقاومتی به کانال ۶ هزار و ۷۰۰ تومان وارد شد. با وجود اثرگذاری عوامل افزایشی در بازار، به نظر می رسد نقش انتظارات در رکوردزنی سکه نقش مهم تری داشت. بررسی ها نشان می دهد، قیمت بازاری سکه روز گذشته در بازار بسیار بالاتر از ارزش ذاتی آن بوده هست. روز گذشته در حالی قیمت سکه به سوی مرز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حرکت می کرد که ارزش ذاتی آن حدود ۲ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان بود. بر این اساس، قیمت سکه ۲میلیون و ۴۶۰ هزار تومانی با دلار ۷ هزار و ۳۰۰ تومانی تطبیق دارد. اوج بودن قیمت بازاری نسبت به ارزش ذاتی نشانه ای است که متغیرهای غیربنیادی و انتظاری نقش مهمی در رشد قیمت داشته اند.

یکی دیگر از نشانه های نقش انتظارات در رشد بهای سکه نقدی به عبور این فلز گرانبها در معاملات آتی از مرز ۲میلیون و ۷۰۰ هزار تومان مربوط بود. البته بخش کوچکی از بازیگران، تکذیب شایعه احتمال حراج دوباره سکه را در رشد قیمت موثر دانستند. روز گذشته خبری در کانال های خبررسانی معامله گران سکه و دلار پخش می شد که یکی از مسوولان بانک مرکزی احتمال حراج سکه را تکذیب کرده است.

آربیتراژ در بازارها؟

سنجش حباب دردو بازار

به باور بعضی کارشناسان اوج رفتن حباب سکه نقدی می تواند منجر به آربیتراژ در بازارهای متفاوت شود. به عنوان مثال گروهی باور دارند زمانی که ارزش سکه در بازار بالاتر از قیمت ارزش ذاتی باشد، می تواند منجر به ورود طلا از کشورهای همسایه به بازار شود. در واقع از آنجا که در بازار داخلی طلا ارزش بیشتری نسبت به بازارهای همسایه دارد، ورود آن به بازار سود به دنبال دارد. البته عده دیگری باور دارند در شرایطی که ارزش سکه نسبت به دلار بالاتر هست، خرید ارز در بازار توجیه پذیرتر می شود.

این عده عنوان می کنند، با سکه نقدی ۲ میلیون و ۴۶۰ هزار تومانی و اونس هزار و ۲۹۹ دلاری، ارزش دلار در بازار داخلی باید حدود ۷ هزار و ۳۰۰ تومان باشد. در واقع با دلار ۷ هزار و ۳۰۰ تومانی حباب سکه صفر می شود. در این شرایط، هنگامی که قیمت یک دارایی از سایر دارایی ها انحراف پیدا می کند، احتمال مهاجرت در بازارها به منظور کسب سود از تفاوت قیمتی بالاتر می رود. این مهاجرت در صورتی که به وقوع بپیوندد، می تواند قیمت سکه را کمی تعدیل کند، ولی هم وقت احتمال اوج رفتن قیمت سایر ارزها وجود خواهد داشت. به این ترتیب دلار ارزان تر نسبت به قیمت سکه می تواند با رشد تقاضا گران تر شود.

عمق نوسان در ۲ بازار مسکن و سکه زیاد کردن پیدا کرده هست. تلاطم بهای سکه و مسکن، بحث در مورد سهم متغیرهای اقتصادی و انتظارات در این نوسانات را اوج برده هست. برر

نیاز به حضور بازارساز

در شرایطی که تعادل قیمتی در بازار سکه به هم خورده هست، نیاز به حضور بازارساز بیش از پیش احساس می شود. روز گذشته با محاسبه ارزش افزوده حباب سکه نزدیک ۲۵۰ هزار تومان بود و در صورتی که این متغیر نادیده گرفته شود، حباب این فلز گرانبها به حدود ۴۰۰ هزار تومان می رسید. در این میان، عضو هیات رئیسه اتحادیه طلا و جواهر، زیاد کردن بیش از اندازه تقاضا جهت خرید سکه را باعث زیاد کردن ۱۵۰ هزار تومانی قیمت و ایجاد حباب ۴۰۰ هزار تومانی دانست. محمد کشتی آرای قیمت نیم سکه را یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان اعلام کرد و ادامه داد: قیمت ربع سکه دیروز ۷۰۲ هزار تومان و سکه یک گرمی ۴۰۰ هزارتومان در بازار خرده فروشی هست. در چنین شرایطی که قیمت ها در بازار طلا و سکه سقف های جدیدی را تجربه می کنند، از نظر بعضی تحلیلگران، بازارساز می تواند با استفاده از مکانیزم بازار آتی سکه انتظارات معامله گران را تا حدی مدیریت کند. به گفته آنها، اگر در بازار آتی سکه با زیاد کردن عرضه قیمت کاهشی شود، بازار نقدی نیز به تبع آن با افت مواجه خواهد شد.

از نظر این دسته از تحلیلگران در شرایطی که بازار حبابی شده است هست، بازارساز باید با برگرداندن تعادل حداقل در یکی از بازارها مداخله کند. از نظر آنها، با توجه به تحویل سکه های پیش فروش، مداخله در بازار آتی مقرون به صرفه تر خواهد بود. مخصوصا آنکه می تواند با عرضه سکه همراه نباشد. مداخله در بازار سکه از آنجا مهم به نظر می رسد که معامله گران این بازار با زیاد کردن قیمت سکه، انتظارات معامله گران سایر بازارها را نیز تحت تاثیر قرار داده اند. به عنوان مثال، هم اکنون زیاد دلاربازان انتظار دارند قیمت این ارز در بازار غیررسمی به بالای ۷هزار تومان برسد.

سنجش حباب دردو بازار

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | روز گذشته | قیمت بازار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz