وسیله سلامت اضطراب اضطراب سلامتی افسردگی

وسیله: سلامت اضطراب اضطراب سلامتی افسردگی افسردگی مبتلا شدن عملکرد مغز

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی همه چیز راجع به بنزین ٥٠٠٠ تومانی

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس هرگونه بحث در مورد زیاد کردن قیمت بنزین در این کمیسیون را تکذیب کرد. ولی خبر بنزین ۵ هزار تومانی از کجا آمد؟

همه چیز راجع به بنزین ٥٠٠٠ تومانی

همه چیز راجع به بنزین ٥٠٠٠ تومانی

عبارات مهم : انرژی

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس هرگونه بحث در مورد زیاد کردن قیمت بنزین در این کمیسیون را تکذیب کرد. ولی خبر بنزین ۵ هزار تومانی از کجا آمد؟

به گزارش اعتماد؛ «چندی پیش غلامعلی جعفرزاده، نماینده اعتدالی رشت در مجلس که به عنوان یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه و مهم تر از آن، نایب رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی پارلمان از حامیان مشهور دولت آشنا می شود، از احتمال زیاد کردن قیمت بنزین تا حدود ٥٠٠٠ تومان خبر داد و به «تابناک» گفت: «اطلاع موثقی دارم و اخباری به دست ما رسیده که رییس جمهور قصد دارد، قیمت بنزین را زیاد کردن بدهد و بنابر همین شنیده ها قرار است عدد بالایی هم قیمت ها زیاد کردن پیدا کند.»

او در این رابطه هشدار داد که «به رییس دولت می گویم با آتش بازی نکنید. زیاد کردن قیمت بنزین بازی با آتش هست. مردم در شرایط بسیار بحرانی و مشکل هستند و تامین بودجه از راه گران کردن کالا دقیقا خواست اتاق جنگ آمریکا است.»

همه چیز راجع به بنزین ٥٠٠٠ تومانی

هر چند که بنابر تحلیل جلال میرزایی، رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید که به عنوان یک عضو کمیسیون انرژی مجلس قاعدتا جزو کارشناسان جدی این حوزه محسوب می شود، این مساله کذب بوده و از قضا ساخته دست مخالفان دولت و اتاق های فکر این مخالفان داخلی! همان شایعاتی که در مورد دیالوگ چهارشنبه دو هفته قبل رییس جمهور، وزرا و دیگر اعضای کابینه در این باره مطرح شد که مدعی بود اوایل مردادماه و در داغ ترین روزهای تابستان، رییس جمهور و اعضای کابینه در یک صبح چهارشنبه دیگر با حضور در نهاد ریاست جمهوری، در جلسه هیات دولت از برنامه ها و کارها دولت در مورد زیاد کردن قیمت بنزین سخن گفته اند که با وجود مخالفت بعضی از اعضا، مورد تاکید دولت و رییس جمهور بوده است.

جعفرزاده ایمن آبادی که اعتقاد است بخشی از این شایعات ریشه در حقیقت دارد، از ایستادگی مجلس در برابر هرگونه زیاد کردن قیمت بنزین سخن گفته و تاکید کرده است: «مشکل کنونی ما، قیمت حامل های انرژی است و بنزین در کشور ما جزو کالاهای اساسی هست؛ همان طور که در بعضی کشورها ماشین کالای اساسی است یا مسکن در آلمان. بنزین یک ماده آتش زاست و اوج رفتن آن جامعه را به آتش خواهد کشید.»

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس هرگونه بحث در مورد زیاد کردن قیمت بنزین در این کمیسیون را تکذیب کرد. ولی خبر بنزین ۵ هزار تومانی از کجا آمد؟

او با اشاره ضمنی به بعضی ناآرامی ها و همچنین طولانی شدن صفوف بنزین در اقصی نقاط کشور می گوید: «در بعضی از شهرهای کشور بنزین نایاب شده است و اخیرا گزارش صف های طولانی از بنزین را داشتیم. در این میان، گزارش های محرمانه ای از دعوای دولتی ها بر سر زیاد کردن قیمت به گوش ما رسیده و ممکن است بنزین زیاد کردن ٣ تا ٤ برابری داشته باشد.»

جعفرزاده که حالا در آستانه طرح پرسش ٨٠ نماینده عمدتا اصولگرا از رییس جمهور، در کنار اعضای فراکسیون امید و در صف حامیان دولت ایستاده، آن وقت تلویحا روحانی را به استیضاح ترساندن کرده و گفته بود: «نمی دانم آیا همه دولت های ما، به استثنای دولت اصلاحات که عاقلانه تر عمل کرد، در ٢ یا ٣ سال آخر واکنش‌ها احمدی نژادی از خود نشان می دهند و رفتارهای مستبدانه می کنند. زیاد کردن قیمت بنزین، باعث بروز بعضی اشتباهات اساسی می شود و دولت این را بداند، اگر بنزین را گران کند، بسیاری از تصمیمات سخت راجع به رییس جمهور را جهت ما ساده خواهد کرد.»

بنزین در کشور عزیزمان ایران از بااهمیت ترین کالاهای اساسی است که قیمتش هر سال به یکی از مباحث مهم بودجه نویسی کشور در دولت و مجلس تبدیل می شود. تلاش دولت همین سال گذشته و در جریان تصویب بودجه امسال جهت زیاد کردن حدودا ٥٠٠ تومانی قیمت بنزین، اگر نگوییم بااهمیت ترین بحث بودجه ٩٧ را رقم زد، قطعا یکی از بااهمیت ترین مباحث آن برهه زمانی بود. بحثی که در تبصره ١٨ لایحه بودجه طرح شده است بود و به این اعتبار تبصره ١٨ بودجه ٩٧ از پرتکرارترین نتیجه های جست وجوی بازدیدکنندگان در گوگل و اینترنت شد. آنجا که مجلس با تصمیم دولت که بنا داشت با زیاد کردن قیمت بنزین، بخشی از بودجه مد نظر خود جهت ایجاد اشتغال را تامین کند، ایستاد و هر چه دولت تلاش کرد با ارایه ادله کارشناسی ضرورت این زیاد کردن قیمت را به اثبات برساند، مجلسی ها با دلایلی عمدتا ناظر بر التهابات اجتماعی و تاثیر این زیاد کردن قیمت بر زیاد کردن قیمت سایر کالاها و متعاقبا فشار به جامعه و در نتیجه زیاد کردن نارضایتی ها مانع شدند.

همه چیز راجع به بنزین ٥٠٠٠ تومانی

آن وقت البته بحث تعیین قیمت دلار در بودجه نیز به یکی از همین جدل های دامنه دار مجلس و دولت تبدیل شد و در نهایت زور دولت در این خصوص نیز به مجلس نرسید. هر چند حالا که دلار بارها بیش از قیمت مد نظر دولت زیاد کردن یافته، بسته های تازه ارزی و بودجه های تکمیلی و قیمت های جدید، صحبت راجع به دعوای چندصدتومانی آن وقت مجلس و دولت را زیاد به فکاهی شبیه ساخته است.

در عنوان قیمت دلار حالا بعد از تلاش و مقاومت بسیار، این خود بازار است که حرف نهایی را دیکته می کند و با این همه، دولت جمهوری اسلامی در سال ٩٧ نیز همچون تمامی سال های پیش از این، فاصله میان قیمت بنزین مصرف داخل کشور و آن چه تحت عنوان قیمت فوب خلیج فارس به عنوان قیمت واقعی سوخت مطرح است را با انواع و اقسام یارانه ها پر کرده تا آب در دل شهروندان تکان نخورد. در یک چنین «آرامشی» بود که انتشار شایعاتی در مورد زیاد کردن قیمت بنزین تا سقف ٥ هزار تومان و تایید آن از سوی یکی، دو نماینده مجلس، خبر از «توفانی» می داد که انگار در تمام این سال ها در راه بوده و استحکامات شهر و شهروندان، غافل از آن.

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس هرگونه بحث در مورد زیاد کردن قیمت بنزین در این کمیسیون را تکذیب کرد. ولی خبر بنزین ۵ هزار تومانی از کجا آمد؟

البته حالا نزدیک به ٢ هفته از آن اظهار نظر رسانه ای جعفرزاده در مورد احتمال زیاد کردن چندبرابری قیمت بنزین می گذرد و بر خلاف گفته او، اتفاقی نیفتاده هست. با این حال جعفرزاده ایمن آبادی در جریان پیگیری موضوع، همین یکشنبه پیش به «اعتماد» گفت که حرفش مستند به گفته منابع موثقی در دولت بوده و مو لای درز گفته هایش نمی رود. نایب رییس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس جهت اثبات سخنانش به جلسه آینده نزدیک کمیسیون انرژی در این رابطه اشاره کرده و می گوید: «کمیسیون انرژی تصمیم گرفته به عنوان زیاد کردن قیمت بنزین ورود کند. بعد می بینیم این گفته ها درست بوده است.»

همزمان ولی بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رییسه مجلس و از جمله اعضای ارشد فراکسیون مستقلین عنوان را از اساس تکذیب کرده و به «اعتماد» گفته است: «این حرف ها دروغ محض هست. شک نکنید که هیچ صحبتی در این رابطه نشده است.»

همه چیز راجع به بنزین ٥٠٠٠ تومانی

البته اهمیت مسائلی از این دست به میزانی است که گاهی تایید یا تکذیب یک منبع نمی تواند دلیلی جهت رد یا پذیرش اصل مدعیات باشد. با این همه ولی توضیحات جلال میرزایی می تواند راهگشا باشد. این عضو اصلاح طلب کمیسیون انرژی راجع به ورود این کمیسیون به بحث زیاد کردن قیمت انرژی گفته است: «ما در کمیسیون هیچ بحثی درمورد زیاد کردن قیمت بنزین و دیگر حامل های سوخت نداشتیم.»

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید که با «اعتماد» گفت وگو کرده، می گوید: «اتفاقا قرار است بعضی دارندگان جایگاه های توزیع بنزین به خاطر مشکلاتی که اخیرا شاهد بودیم به کمیسیون بیایند ولی این عنوان هیچ ارتباطی به بحث زیاد کردن قیمت بنزین ندارد.»

امروز ١٦ مرداد سال ٩٧ است و به قول معروف چله تابستان و داغ ترین روزهای سال، بنزین هنوز با همان قیمت تثبیت شده است در ابتدای سال جاری، یعنی لیتری ١٠٠٠ تومان به فروش می رسد. نرخی که به خصوص با کم کردن ارزش ریال در ماه های گذشته، بیش از پیش غیر واقعی است و بارها و بارها دورتر از قیمت فوب خلیج فارس ولی حقیقت بازار بنزین کشور عزیزمان ایران را برساخته و هنوز خبری از بنزین ٥٠٠٠ تومانی نیست. تا ببینیم که آیا در ادامه این تابستان داغ هم همچنان درجه حرارت قیمت بنزین و حامل های سوخت روی عدد ١٠٠٠ می ماند یا نه!»

واژه های کلیدی: انرژی | بنزین | کمیسیون | رییس جمهور | تصویب بودجه | لایحه بودجه | ریاست جمهوری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz